(CACIB FCI) 2019 ( Crufts)
International Dog Show (CACIB FCI) Russia 2019 (Crufts qualification)
02 2019 / November 02, 2019
/ RESULTS OF THE MAIN RING
, / BIS IN THE BREEDS NON RECOGNIZED BY THE FCI
/ Judge: Shamil ABRAKIMOV (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / BIEWER 3317 SHOW KURAZH LARY MOOR O.Ptichenko E.Ovchinnikova
2 / VOSTOCHNOEVROPEISKAYA OVCHARKA 3349 STIVIT ARMAST SHON BEK Y.Milentyev M.Strashnova
3 - / BURYAT-MONGOLSKAYA SOBAKA 3327 . .
/ BEST COUPLE
/ Judge: Anders TUNOLD-HANSSEN (Norway)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ITALIAN POINTING DOG (BRACCO ITALIANO) 2422 MAANHAAR PRIMO-CREATUS INFANTA PRINCESS OF LOVE D.Frolov H.Dymytrova
2416 DANTE COMPATRIOTA DI BONFINI G.Essosy
2 ,, / CANICHE GRAND WHITE, BLACK, BROWN 2948 ATAMI OSKAR I.Laktyushkina E.Nefedova
2955 ATAMI BIJOU NOIR E.Grishkina
3 / IRISH RED SETTER 2403 ONTARIO ODE UNISONO E.Kuznetsova Y.Belyakova
2411 INFANTA GIRL OF MY DREAM A.Neklyudova
/ BEST BABY
/ Judge: Imran HUSAIN (Pakistan)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 ( ) / DEUTSCHER SPITZ - ZWERGSPITZ (POMERANIAN) 1896 . .
2 / GOLDEN RETRIEVER 2505 . .
3 / SIBERIAN HUSKY 2071 . .
/ BEST BREEDERS GROUP
/ Judge: Paul STANTON (Sweden)
/ Place / breed / Kennel name /Breeder
1 / ENGLISH SPRINGER SPANIEL FOXBERRYHILLS E.Anikushina
2 /
ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR
FORMULA USPEHA I.Khapaeva
3 / MINIATURE SCHNAUZER BLACK & SILVER AMORI MARTI M.Podolskaya
/ BEST PUPPY
/ Judge: Jongoh KIM (Korea)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SAMOYED 1951 RADOST ZHIZNI MINDAL M.Gafiyatullina O.Dombrovskaya
2 / AUSTRALIAN SHEPHERD 4 DREAM MEADOWS SPELLBOUND A.Ploshko & B.Weikert B.Weikert & K.Stout
3 / WELSH CORGI PEMBROKE 195 . .
/ BEST PROGENY GROUP
/ Judge: Andrei KISLIAKOV (Belarus)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER 1193 MILLENIUM LA VISION IZ DOMA ALLVIK V.Lipatov A.Sverchkova
2 / ENGLISH SPRINGER SPANIEL 2502 FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL E.Anikushina E.Anikushina
3 / PODENCO IBICENCO SMOOTH COAT 1941 DON QUIXOTE RJABINA DE BERGERAC N.Sergeev S.Sij
/ BEST VETERAN
/ Judge: Bojan MATAKOVIC (Croatia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SCOTTISH TERRIER 1510 FILISITE BRASH KOH-I-NOOR V. Popova V.Popova
2 ,, / CANICHE GRAND WHITE, BLACK, BROWN 2955 ATAMI BIJOU NOIR I.Laktyushkina E.Grishkina
3 / IRISH RED SETTER 2404 APPLEGROVE BECHAMEL I.Trusov L.Argard
I / BEST IN GROUP I
/ Judge: Anna DOMINIAK (Poland)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / OLD ENGLISH SHEEPDOG (BOBTAIL) 299 GRILAND THROUGHOUT THE WORLD K.Grigoryan E.Grigoryan & K.Grigoryan
2 / WELSH CORGI CARDIGAN 110 BLONDIE'S NEXT GENERATION BLONDIES O.Shilova & O.Shuvalova L.Mooler & K.Vigs
3 / BEARDED COLLIE 88 SANDAURI YURAI HEEPP O.Zagaynova N.Rudenko
II / BEST IN GROUP II
/ Judge: Joao VASCO POCAS (Portugal)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 ר / RUSSIAN BLACK TERRIER 848 ADAM RACY STYLE RYTSAR SVETA D.Kotelnikov D.Kotelnikov
2 - / SCHNAUZER P-S 1105 VIVA ESTRELLA VILGELM E.Demicheva N.Bezdenezhnykh
3 / CENTRAL ASIA SHEPHERD DOG 898 GRAFSKOE GNEZDO MANSUR N.Danilova I.Tikhomirova
III / BEST IN GROUP III
/ Judge: Bruce SCHWARTZ (the USA)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SCOTTISH TERRIER 1510 FILISITE BRASH KOH-I-NOOR V. Popova V.Popova
2 / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER 1225 DENVERS ELITE CHASING FOR FAME V.Golubeva & V.Korolchuk D.Korolchuk
3 / BULL TERRIER MINIATURE 1259 BORIS OF BULLY LAKE E.Weston B.Zsolt
IV / BEST IN GROUP IV
/ Judge: Bruce JENKINS (South Africa)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1644 ZOLOTO OSENI ELENIKA O.Krayushkina O.Krayushkina
2 / DACHSHUND (TEKEL) - RAUHHAAR 1659 DIAMOND DITIKRIS MATTHEW RYAN O.Musatova O.Musatova
3 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1602 NORDEN LIHT LISA I.Yakovleva I.Yakovleva
V / BEST IN GROUP V
/ Judge: Alex ZEE (Taiwan)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SIBERIAN HUSKY 2064 CHUDNI MEDVEZHONOK RUNNING TO WIN E.Vlasyuk E.Vinogradova
2 / ALASKAN MALAMUTE 1703 MAL PLANET FORD MUSTANG E.Balan T.Goncharova
3 / AMERICAN AKITA 1723 TOMO NO KIMI KULLINAN ROYAL ADAMANT Y.Krutetskaya Y.Krutetskaya
VI / BEST IN GROUP VI
/ Judge: Stefan SINKO (Slovenia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / DALMATIAN 2287 U SPOT ME IZ TERLETSKOY DUBRAVY V.Chernova I.Petrakova
2 / BASSET HOUND 2227 VEZUVII DENIZA V.Zueva V.Zueva
3 / BEAGLE 2242 ASTRAVEGAS SHERWOOD V.Sekretar N.Epifantseva
VII / BEST IN GROUP VII
/ Judge: Eeva ANTTINEN (Finland)
/ Place / breed / Catalogue number / /Owner /Breeder
1 / ENGLISH SETTER 2353 . .
2 - / WEIMARANER S-H 2369 MARTINI ASTI FOR ORO D'ETNA BUKFLOWER S.Zhuravleva T.Bezushko
3 / GORDON SETTER 2441 MILA GRANDSET MISHIGAMI V.Rusina & L.Porotikova L.Porotikova
VIII / BEST IN GROUP VIII
/ Judge: Eugene ERUSALIMSKY (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / GOLDEN RETRIEVER 2517 LOZUNG BRIGHTEN UP MY DAY O.Bychkova O.Agapova
2 / ENGLISH COCKER SPANIEL 2482 ALEN ASHEN TENDER BLUE E.Kuskova E.Kuskova
3 / ENGLISH SPRINGER SPANIEL 2502 FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL E.Anikushina E.Anikushina
IX / BEST IN GROUP IX
/ Judge: Marie PETERSEN (Denmark)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SHIH TZU 3122 SHEN DE LUX GLADIATOR N.Pavlenko O.Sautina
2 / FRENCH BULLDOG 3052 A'VIGDORS MODERATA E.Komissarova E.Komissarova
3 / PEKINGESE 2907 SUNRISE DRAGON SUPER BLACK Y.Potapenkova E.Artemenko
X / BEST IN GROUP X
/ Judge: Saija JUUTILAINEN (Finland)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / RUSSKAYA PSOVAYA BORZAYA (BORZOI - RUSSIAN HUNTING SIGHTHOUND) 3233 RUSSKIY AZART KRASOTA WILL SAVE THE WORLD AT IMPERIAL BRILLIANTS L.Forman M.Lazareva
2 / SALUKI 3237 AL NAFISEH DA'IM T.Zaykovskaya & M.Solovyeva M.Solovyeva
3 / AZAWAKH 3151 AZAMOUR GRAN VENCEDOR DON CARLOS A.Klishas F.Zampini
/ BEST JUNIOR IN SHOW
/ Judge: Vladimir ALEKSANDROV (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SHIBA 1989 . & . .
2 / AUSTRALIAN SHEPHERD 10 SEVENTY SEVEN UNBREAK MY HEART I.Mizerenkov & O.Stepyko N.Sheynina
3 ר / RUSSIAN BLACK TERRIER 858 CHERNAYA SMORODINA S ZOLOTOGO GRADA O.Ryabinina & S.Zolotova S.Zolotova
Ȼ / PRIDE OF RUSSIA
/ Judge: Marina OSTROVSKAYA (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / YAKUTIAN LAIKA (YAKUTSKAYA LAIKA) 2181 SVOBODNAYA STAYA YAMAL G.Zhianshina G.Zhianshina
/ BEST IN SHOW
/ Judge: Hassi ASSENMACHER-FEYEL
(Germany)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 ר / RUSSIAN BLACK TERRIER 848 ADAM RACY STYLE RYTSAR SVETA D.Kotelnikov D.Kotelnikov
2 / SCOTTISH TERRIER 1510 FILISITE BRASH KOH-I-NOOR V. Popova V.Popova
3 / DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1644 ZOLOTO OSENI ELENIKA O.Krayushkina O.Krayushkina