(CACIB FCI) 2019
International Dog Show (CACIB FCI) RKF Presidents Cup 2019
03 2019 / November 03, 2019
/ RESULTS OF THE MAIN RING
, / BIS IN THE BREEDS NON RECOGNIZED BY THE FCI
/ Judge: Nikolai SEDYKH (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / VOSTOCHNOEVROPEISKAYA OVCHARKA 3067 VIKING BLAD O.Zabaturina L.Lapshina
2 / BIEWER 3049 A IN BI BANDITOS O.Ptichenko I.Sokolova
3 / AMERICAN HAIRLESS TERRIER 3035 FONTAINE SHANTARIEL DE BEATRIX BOHEMICA N.Tolstykh & E.Nikolaychuk B.Matysova
/ BEST COUPLE
/ Judge: Gunnar NYMANN (Denmark)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / DACHSHUND (TEKEL) - RAUHHAAR 1546 DIAMOND DITIKRIS MALESICA GRACE O.Musatova O.Musatova
1538 DIAMOND DITIKRIS MATTHEW RYAN
2 / WHIPPET 3020 INTRIGA'S LAKOSTA FOR AMBER VAVE'S N.Rudykh N.Malyarenko
2999 NUGABE WHITE ANGEL R.Valverde Leiva
3 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1483 FORMULA USPEHA BLISS I.Khapaeva I.Khapaeva
1479 FORMULA USPEHA TOP GEAR
/ BEST BABY
/ Judge: Olga KISLIAKOVA (Belarus)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / CENTRAL ASIA SHEPHERD DOG 806 . .
2 ( ) / DEUTSCHER SPITZ - ZWERGSPITZ (POMERANIAN) 1740 . .
3 / AMERICAN AKITA 1622 TOMO NO KIMI YANTRA PURE ENERGY Y.Krutetskaya Y.Krutetskaya
/ BEST BREEDERS GROUP
/ Judge: Kitty SJONG (Denmark)
/ Place / breed / Kennel name /Breeder
1 / GIANT SCHNAUZER BLACK GENTLY BORN A.Vlasova
2 /
ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR
FORMULA USPEHA I.Khapaeva
3 / AMERICAN COCKER SPANIEL LETJASHAJA PTITSA V.Khudyakova
/ BEST PUPPY
/ Judge: Toni WU (Taiwan)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / AMERICAN AKITA 1624 AKITALEADER VESNA M.Ovcharenko M.Ovcharenko
2 / DOBERMANN 466 VIVAT DE VINKO CENTURION . .
3 / WHIPPET 2988 . .
/ BEST PROGENY GROUP
/ Judge: Jongoh KIM (Korea)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER 1112 MILLENIUM LA VISION IZ DOMA ALLVIK V.Lipatov A.Sverchkova
2 / ENGLISH SPRINGER SPANIEL 2322 FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL E.Anikushina E.Anikushina
/ BEST VETERAN
/ Judge: Larisa GALIASKAROVA (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SHETLAND SHEEPDOG 297 KIARA SILVER SPOT E.Potapova N.Bolysheva
2 / FLAT COATED RETRIEVER 2485 SEVERNOGO KOROLEVSTVA AKVAMARIN V.Gadlova O.Mokhov
3 / SCHIPPERKE 264 BEACHVIEW'S SNOWSTORM T.Sidorova & I.Presnyakova C.Gudel Falk & J.Penatello
I / BEST IN GROUP I
/ Judge: Andrei KISLIAKOV (Belarus)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / BEARDED COLLIE 81 SANDAURI YURAI HEEPP O.Zagaynova N.Rudenko
2 / SCHIPPERKE 250 KURAKUMA DARK STAR S SUSCHEVKI E.Brushnivskaya & A.Korovina D.Bannister
3 / BOUVIER DES FLANDRES / VLAAMSE KOEHOND 265 HIT ALIVET TOUGH GUY I.Andrianova I.Andrianova
II / BEST IN GROUP II
/ Judge: Sebastian HARNIK (Poland)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / GIANT SCHNAUZER BLACK 717 GENTLY BORN CHAMPION A.Vlasova A.Vlasova & E.Trofimova
2 ר / RUSSIAN BLACK TERRIER 764 ADAM RACY STYLE RYTSAR SVETA D.Kotelnikov D.Kotelnikov
3 / BERNER SENNENHUND 357 ILLISIA Z KRAINY ZEUSA N.Gracheva O.Wisniewska
III / BEST IN GROUP III
/ Judge: Veli-Pekka KUMPUMAKI (Finland)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / BEDLINGTON TERRIER 1149 L'END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE E.Pyhtar E.Pyhtar
2 / SCOTTISH TERRIER 1420 FILISITE BRASH BEAUTY NEVER LIES V.Popova V.Popova
3 / KERRY BLUE TERRIER 1354 PRIDE OF AVALANCHE IZ GOLUBOI LEGENDY N.Pecherkina & I.Vorontsov M.Belyaeva
IV / BEST IN GROUP IV
/ Judge: Cesare CALCINATI (Italy)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / KANINCHEN-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1461 NORDEN LIHT BELOVED BY ALL I.Yakovleva I.Yakovleva
2 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - RAUHHAAR 1506 ENERGY ELEGANCE INFINITI I.Dyatlova V.Vorobyeva
3 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1488 NORDEN LIHT LISA I.Yakovleva I.Yakovleva
V / BEST IN GROUP V
/ Judge: Paul STANTON (Sweden)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / XOLOITZCUINTLE STANDARD 1699 SONDERWOL LEGEND LUXOR (STAND) G.Safonova V.Kablova
2 / SIBERIAN HUSKY 1949 GRAFFSIBERIANS LIV TAYLER I.Ashikhmina V.Tretyakova
3 / YAKUTIAN LAIKA (YAKUTSKAYA LAIKA) 2039 SVOBODNAYA STAYA YAMAL G.Zhianshina G.Zhianshina
VI / BEST IN GROUP VI
/ Judge: Hassi ASSENMACHER-FEYEL (Germany)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / BEAGLE 2078 TO BE LUCKY OLIVER M.Ryazanov I.Selifonova & V.Selifonov
2 / PORCELAINE 2131 TINA TRADING EMINA-II I.Ushakova E.Maryanovskaya
3 / BAVARIAN MOUNTAIN SCENTHOUND 2054 AMBER HOPE DEMETRA A.Latyshev N.Drozdova
VII / BEST IN GROUP VII
/ Judge: Eugene ERUSALIMSKY (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number / /Owner /Breeder
1 / ENGLISH SETTER 2175 SHERADIN'S STAR (FCI) MARTINI BIANCO O.Belova & E.Shalygina A.Bujnowicz
2 / SPINONE ITALIANO 2264 STELLA DEL NORD'S "PAOLO" FROM RUSSIA WITH LOVE I.Zemtsova H.Forbes & D.Forbes & T.Forbes
3 - / WEIMARANER S-H 2192 YAR HELEN HOUSE DESTINED TO WIN E.Lapshina E.Lapshina
VIII / BEST IN GROUP VIII
/ Judge: Jerzy OLSZEWSKI (Poland)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ENGLISH SETTER 2175 SHERADIN'S STAR (FCI) MARTINI BIANCO O.Belova & E.Shalygina A.Bujnowicz
2 / PORTUGUESE WATER DOG 2481 HIGH WINDS LITTLE BUDDY M.Evteeva & L.Stark C.Wheaton
3 / ENGLISH COCKER SPANIEL 2301 CANYONN CLASSIC LEGEND I.Korobkova S.Young
IX / BEST IN GROUP IX
/ Judge: Michael LEONARD (Ireland)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 , , / CANICHE MOYEN WHITE, BLACK, BROWN 2767 YAMIT MUSKAT VICTORIA'S SECRET P.Kurbatskaya P.Kurbatskaya
2 / CHINESE CRESTED DOG 2615 NILUFER MOLOSOS GRATZI A.Dmitrieva N.Rodicheva
3 / SHIH TZU 2892 SHEN DE LUX GLADIATOR N.Pavlenko O.Sautina
X / BEST IN GROUP X
/ Judge: Vlastislav VOJTEK (Slovakia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / WHIPPET 2993 KETLIN BENTU DE SOLI O.Yatsenko E.Krivtsova
2 / AZAWAKH 2916 AZAMOUR GRAN VENCEDOR DON CARLOS A.Klishas F.Zampini
3 / GREYHOUND 2932 KETLIN RING OF THE LORD M.Georgievskaya E.Krivtsova
/ BEST JUNIOR IN SHOW
/ Judge: Natalia SEDYKH (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / NORWICH TERRIER 1387 DIVNOYE DIVO VASILINA V.Anosova G.Petrova
2 / BOUVIER DES FLANDRES / VLAAMSE KOEHOND 265 HIT ALIVET TOUGH GUY I.Andrianova I.Andrianova
3 / KANINCHEN-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1461 NORDEN LIHT BELOVED BY ALL I.Yakovleva I.Yakovleva
Ȼ / PRIDE OF RUSSIA
/ Judge: Mstislav POLIVANOV (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 ר / RUSSIAN BLACK TERRIER 764 ADAM RACY STYLE RYTSAR SVETA D.Kotelnikov D.Kotelnikov
/ BEST IN SHOW
/ Judge: Stefan SINKO (Slovenia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / BEDLINGTON TERRIER 1149 L'END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE E.Pyhtar E.Pyhtar
2 / XOLOITZCUINTLE STANDARD 1699 SONDERWOL LEGEND LUXOR (STAND) G.Safonova V.Kablova
3 , , / CANICHE MOYEN WHITE, BLACK, BROWN 2767 YAMIT MUSKAT VICTORIA'S SECRET P.Kurbatskaya P.Kurbatskaya