(CACIB FCI) 2019/
International Dog Show (CACIB FCI) RKF Cup 2019(CACIB FCI)
04 2019 / November 04, 2019
/ RESULTS OF THE MAIN RING
, / BIS IN THE BREEDS NON RECOGNIZED BY THE FCI
/ Judge: Larisa GALIASKAROVA (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / RUSSKAYA TSVETNAYA BOLONKA 2583 OKKERVIL FINIFT' O.Smirnova A.Goryacheva
2 / BIEWER 2529 A IN BI BANDITOS O.Ptichenko I.Sokolova
3 - / BURYAT-MONGOLSKAYA SOBAKA 2539 . .
/ BEST COUPLE
/ Judge: Ozan BELKIS (Turkey)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1253 FORMULA USPEHA BLISS I.Khapaeva I.Khapaeva
1248 FORMULA USPEHA TOP GEAR
2 / WHIPPET 2495 NUGABE WHITE ANGEL N.Rudykh R.Valverde Leiva
2510 INTRIGA'S LAKOSTA FOR AMBER VAVE'S N.Malyarenko
3 / KANINCHEN-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1227 NORDEN LIHT BELOVED BY ALL I.Yakovleva I.Yakovleva
1224 NORDEN LIHT DARLING
/ BEST BABY
/ Judge: Bojan MATAKOVIC (Croatia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / CHOW CHOW 1652 . .-
2 / BEAGLE 1707 . .
3 / AMERICAN AKITA 1355 TOMO NO KIMI YANTRA PURE ENERGY Y.Krutetskaya Y.Krutetskaya
/ BEST BREEDERS GROUP
/ Judge: Vladimir ALEKSANDROV (Russia)
/ Place / breed / Kennel name /Breeder
1
/ SAMOYED
RADOST ZHIZNI O.Dombrovskaya
2 / GIANT SCHNAUZER BLACK GLORIS O.Seliverstova
3 /
GROSSER SCHWEIZER SENNENHUND
SOZVEZDIE ZENNENHUNDOV O.Logunova
/ BEST PUPPY
/ Judge: Shamil ABRAKIMOV (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / AMERICAN AKITA 1336 AKITALEADER VANDAAM E.Mikerina M.Ovcharenko
2 / SAMOYED 1508 RADOST ZHIZNI MINDAL M.Gafiyatullina O.Dombrovskaya
3 / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER 915 BAIKAL FISHERMAN OF FIANNA TEAM A.Popov & V.Golubeva N.Tibay
/ BEST PROGENY GROUP
/ Judge: Kitty SJONG (Denmark)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1248 FORMULA USPEHA TOP GEAR I.Khapaeva I.Khapaeva
2 / ENGLISH SPRINGER SPANIEL 1923 FOXBERRYHILLS BLISS TO BE THE JEWEL E.Anikushina E.Anikushina
/ BEST VETERAN
/ Judge: Bruce JENKINS (South Africa)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SIBERIAN HUSKY 1615 ASTI DOG HAUS SUMER BREAZE V.Cicak & O.Markova Y.Gamaley
2 / GORDON SETTER 1876 ROSSICH PROSTO PESNYA E.Kuydina E.Filatova
3 / SCOTTISH TERRIER 1185 FILISITE BRASH KOH-I-NOOR V. Popova V.Popova
I / BEST IN GROUP I
/ Judge: Astrid LUNDAVA (Estonia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SCHIPPERKE 222 KURAKUMA DARK STAR S SUSCHEVKI E.Brushnivskaya & A.Korovina D.Bannister
2 / DEUTSCHER SCHAFERHUND 189 NAPOLI VON BAD-BOLL M.Silonov H.Rieker
3 / WELSH CORGI CARDIGAN 101 MAJOR POINT JANIE'S GOT A GUN N.Mayorova N.Mayorova
II / BEST IN GROUP II
/ Judge: Hassi ASSENMACHER-FEYEL (Germany)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 ר / RUSSIAN BLACK TERRIER 655 ADAM RACY STYLE RYTSAR SVETA D.Kotelnikov D.Kotelnikov
2 / MINIATURE PINSCHER 784 MALAGRIS NOEL NEILL D.Musaeva M.Sergeeva
3 / ST. BERNARD (BERNHARDINER) (SHORT COAT) 690 BESTIKROSANTR AMBASSADOR (KURZ.) A.Egorova K.Prudnikova
III / BEST IN GROUP III
/ Judge: Otto KRCAL (Austria)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / BEDLINGTON TERRIER 976 L'END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE E.Pyhtar E.Pyhtar
2 / AMERICAN STAFFORDSHIRE TERRIER 914 . .
3 / YORKSHIRE TERRIER 1102 TOY SAVOY YSL IN LOVE AGAIN N.Aituganova N.Aituganova
IV / BEST IN GROUP IV
/ Judge: Imran HUSAIN (Pakistan)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ZWERG-DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1258 NORDEN LIHT LISA I.Yakovleva I.Yakovleva
2 / DACHSHUND (TEKEL) - KURZHAAR 1278 EMDASH JET L.Kravtsova M.Martynova
3 / KANINCHEN-DACHSHUND (TEKEL) - LANGHAAR 1236 . .
V / BEST IN GROUP V
/ Judge: Mstislav POLIVANOV (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ALASKAN MALAMUTE 1332 MAL PLANET FORD MUSTANG E.Balan T.Goncharova
2 / BASENJI 1399 ADEBANKE'S EUPHORIA Y.Popova & E.Balova E.Balova
3 / XOLOITZCUINTLE STANDARD 1417 SONDERWOL LEGEND LUXOR (STAND) G.Safonova V.Kablova
VI / BEST IN GROUP VI
/ Judge: Gunnar NYMANN (Denmark)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / PETIT BASSET GRIFFON VENDEEN 1764 BLACK MAJESTY SECRET OF LEGOLAND I.Raic I.Raic
2 / BEAGLE 1731 IRINSTYLE ENGLISH ROSE I.Vorozheykina I.Vorozheykina
3 / BLOODHOUND 1746 MIRANDA MELODIE A. & E.Markovy A. & E.Markovy
VII / BEST IN GROUP VII
/ Judge: Boris CHAPIRO (France)
/ Place / breed / Catalogue number / /Owner /Breeder
1 / ENGLISH SETTER 1798 SHERADIN'S STAR (FCI) MARTINI BIANCO O.Belova & E.Shalygina A.Bujnowicz
2 / IRISH RED SETTER 1844 APPLEGROVE BECHAMEL I.Trusov L.Argard
3 / GORDON SETTER 1870 MILA GRANDSET MICHELANGELO DAVID E.Nikitina & L.Porotikova L.Porotikova
VIII / BEST IN GROUP VIII
/ Judge: Olga KUPRIYANOVA SINKO (Slovenia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / LABRADOR RETRIEVER 1990 ALBA DEL MARINA ILLUGION M.Shevchenko M.Shevchenko
2 / PORTUGUESE WATER DOG 2061 HIGH WINDS LITTLE BUDDY M.Evteeva & L.Stark C.Wheaton
3 / ENGLISH SPRINGER SPANIEL 1924 FOXBERRYHILLS MY HEART MELODY E.Anikushina E.Anikushina
IX / BEST IN GROUP IX
/ Judge: Martin BASKARAN (Spain)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 - / CANICHE MINIATURE (TOY) 2309 GENTLY BORN CARINA I.Zotova A.Vlasova & E.Trofimova
2 / FRENCH BULLDOG 2345 A'VIGDORS MODERATA E.Komissarova E.Komissarova
3 / BOSTON TERRIER 2098 . .
X / BEST IN GROUP X
/ Judge: Veronika CHRPOVA
(Czeh Republic)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / AZAWAKH 2407 AZAMOUR GRAN VENCEDOR DON CARLOS A.Klishas F.Zampini
2 / AFGHAN HOUND 2410 KARAGEZ CAGLIOSTRO E.Balyk E.Balyk
3 / IRISH WOLFHOUND 2431 CHERVONY TUZ IZ VOLSHEBNOGO LESA I.Kiryushina & E.Bakhrameev I.Kiryushina
/ BEST JUNIOR IN SHOW
/ Judge: Paul STANTON (Sweden)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / STAFFORDSHIRE BULL TERRIER 1187 CHEERFUL STAFF GEM BOY M.Baranova A.Romanyuk
2 / LABRADOR RETRIEVER 1979 . .
3 / CAVALIER KING CHARLES SPANIEL 2108 CASPER GROS LOT N.Vshivtseva I.Kasperovich
Ȼ / PRIDE OF RUSSIA
/ Judge: Nikolai SEDYKH (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / SAMOYED 1518 RADOST ZHIZNI TISSOT A.Voronina O.Dombrovskaya
/ BEST IN SHOW
/ Judge: Elena ERUSALIMSKAYA (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
1 / ALASKAN MALAMUTE 1332 MAL PLANET FORD MUSTANG E.Balan T.Goncharova
2 / BEDLINGTON TERRIER 976 L'END SHOW METTI SURPRISE AT GLARE E.Pyhtar E.Pyhtar
3 / AZAWAKH 2407 AZAMOUR GRAN VENCEDOR DON CARLOS A.Klishas F.Zampini
/ SUPREME BIS
/ Judge: Eugene ERUSALIMSKY (Russia)
/ Place / breed / Catalogue number /Name /Owner /Breeder
 
/ ALASKAN MALAMUTE 1332 MAL PLANET FORD MUSTANG E.Balan T.Goncharova